SVĚTOVÝ DEN MODLITEB


SVĚTOVÝ DEN MODLITEB

je celosvětové hnutí křesťanských žen mnoha tradic,

které se každoročně scházejí ke společným modlitbám

1. pátek v březnu

a setrvávají v obecenství modliteb a služby.

Jsou zváni všichni lidé : ženy, muži, děti.

Toto hnutí započaly ženy v USA a pokračují v něm ženy dnes již ve více než 180 zemích světa.

Hnutí SDM shromažďuje ženy různých ras a národností, různých kultur a tradic k užšímu obecenství, k vzájemnému porozumění a k činnosti podporující nejrůznější projekty pomoci.

Účastí na Světovém dni modliteb ženy na celém světě vyznávají svou víru v Pána Ježíše Krista a sdílejí spolu své obavy i naděje, bolesti i radosti, potřeby i možnosti.

Myšlenky SDM nás povzbuzují, abychom dávali své talenty a své dary také během celého roku k dispozici našim bližním a abychom sdíleli to, co nám Bůh dává na naší životní cestě.

Stručná historie SDM

1887 Sestry z Presbyteriánské církve v USA byly znepokojeny vážnou situací přistěhovalců a nepříznivými důsledky otroctví ve své zemi. Vyzvaly další sestry k modlitbám. Brzy se k nim připojily ženy z dalších denominací a tak vznikl Den modliteb za domácí misii.

1890 Sestry baptistky v USA vyhlásily den modliteb za zahraniční misii. Oba tyto dny modliteb byly později spojeny v Den modliteb zaměřený na národ i na celý svět.

1920 Byl ustaven výbor, z něhož vyšla výzva k ženám všech církví, aby se každoročně sešly ke společným modlitbám v první postní pátek. Výtěžek sbírky konané při modlitebních shromážděních byl věnován na misijní účely v USA i v zámoří.

1927 Na mezinárodní konferenci v Jeruzalémě bylo hnutí pojmenováno Světovým dnem modliteb. Jako společný modlitební den byl určen první pátek v měsíci březnu. Tuto zprávu přinesly do tehdejšího Československa sestry metodistky.

1941 Koordinace SDM, na kterém se již podílelo mnoho křesťanských žen v různých částech světa, byla svěřena novému mezidominačnímu hnutí v USA s názvem "Jednota křesťanských žen."

1969 Světová unie organizací katolických žen se rozhodla vzdát se vlastního Dne modliteb a připojit se

k SDM.

1982 Přijat symbol SDM navržený irskými sestrami, které na tento rok vypracovaly program. Ve znaku jsou znázorněny čtyři klečící ženy - symbolicky do každé světové strany - kolem celé zeměkoule. Uprostřed je kříž, který je všechny spojuje.

1983 Po vzniku ekumenické pracovní skupiny žen při Ekumenické radě církví v Československu se rozšířila ekumenická příprava a účast na shromážděních SDM. Příslušná skupina zajišťovala SDM v českých zemích a na Slovensku.

1986 Na mezinárodní konferenci v USA bylo rozhodnuto, že program bohoslužby na rok 1990 připraví československé ženy.

1990 Program z Československa nesl téma : Lepší zítřek - spravedlnost pro všechny.

1994 Byl ustaven český výbor SDM.

2001 V Praze se konala evropská konference SDM.

V současné době se shromáždění SDM konají na více než sto místech v České republice.

Program :

Program připravují vždy ženy z jedné země světa na dané téma. Přeložený český text lze objednat u českého výboru SDM (také informace o zemi původu programu, písně, dětské texty, pohlednice k tématům plakáty) nebo stáhnout na webu Ekumenické rady církví v ČR (https://www.ekumenickatada.cz) nebo na facebooku :

https://www.facebook.com/pages/Světový-den-modliteb-český-výbor/537610089624664

Sbírka konaná při shromážděních SDM je určena na společný konkrétní charitativní účel, který je upřesněn každý rok a je uveden v informativní brožurce.

Adresa českého výboru : Výbor Světového dne modliteb v ČR

Husova 1053

250 88 Čelákovice

e-mail : sdm@centrum.cz


Světový den modliteb 2022

Program WDP 2022 je založen na dopise, který prorok Jeremiáš napsal vyhnancům v Babylonii. Exulanti byli v kontextu utrpení, nejistoty a protichůdných názorů na to, jak reagovat na daný okamžik. Dnes se scházíme, abychom slyšeli příběhy žen, které se cítí vyloučeny, naslouchali strachu z dětských uprchlíků a naučili se vidět kontext multietnické, multikulturní a multináboženské společnosti v Anglii, Walesu a severní Irsko (EWNI). Pro Jeremiáše byl Boží plán jasný a my sdílíme toto ujištění tím, že ho zpíváme. Umělecké dílo, které vytvořila Angie Fox pomocí kombinace výšivky, nášivky a kovového zpracování, zobrazuje klíčová slova jako Svoboda, reprezentovaná jako otevřené dveře k cestě přes nekonečný otevřený výhled; Spravedlnost, reprezentovaná zlomenými řetězy; Boží mír a odpuštění, reprezentované holubicí pokoje a mírovou lilií prorážející chodník. Nadevše, duha, která začala reprezentovat všechny tyto věci od příběhu o Noemovi až po současnost. Je to symbol nesmírné Boží lásky. Je nám dáno semínko naděje, abychom se zamysleli nad tím, kam je třeba je zasadit v našich životech a v našich komunitách. Využijte této příležitosti ke zvýšení povědomí o potřebách vaší komunity a nabídněte dary modliteb a závazků. Semeno, živené modlitbami přímluv a skutky lásky, nás spojuje po celém světě.


Více podrobností můžete najít zde .

Světový den modliteb 2021

Téma oslav 2021 "Stavět na pevných základech" mě duchovně provází od začátku procesu psaní v roce 2018, a zejména od doby, kdy do našich životů vstoupil COVID-19. Tváří v tvář nemoci, izolaci, utrpení a smutku mě toto téma donutilo zamyslet se nad tím, co je pro mě nejdůležitější. Podobenství o moudrém staviteli domu na skále mi pomohlo lpět na Ježíšově učení, udržet si naději během bouře a objevit tu část mě, která se občas rozhodovala spíše jako pošetilý stavitel. Neboť Ježíšova výzva na konci vyprávění je skutečně naslouchat jeho slovům života a jednat podle nich. Kromě textu Matouše 7, který byl inspirací pro téma, mě zvláště dojala píseň složená během psaní. Refrén zve svět: "Pojďme budovat Vanuatu s láskou a jednotou. Jsme rodina, jsme jedno. Jsme Ni-Vanuatu." Jaká radost vidět, že záměr stanovený první slokou se stal realitou pro naše sestry, které se ještě neznaly, když v dubnu 2018 dorazily do dílny - "Je čas sejít se jako národ a rodina. Zapomeňme na naše rozdíly a pojďme pracovat v jednotě. Od severu dolů na jih, všechny ostrovy jsme jedno. V Bohu stojíme, bratři a sestry, jsme jedno." Radost, kterou jsem cítila, byla ještě větší, když jsem sledovala živou oslavu 5. března 2021. Poznala jsem všechny sestry přítomné ve stejném kostele! Bylo to pro mě jako potvrzení, že slyšeli pozvání ke spolupráci a že uplatňovali Ježíšova slova: "Milujte se navzájem, jako jsem já miloval vás" (Jan 15,12). Před obrazovkou svého počítače jsem prožil okamžik milosti, který přeji každému z vás. Na následujících stránkách tohoto věstníku objevíte mnoho svědectví. Svědectví ze zemí nebo skupin, které možná neslavily osobně, ale našly řešení, jak uctívání uctívat jiným způsobem a pokračovat v budování vztahů. Tvořivost byla neuvěřitelná a všechny moderní komunikační prostředky byly použity k uskutečnění chvíle modlitby. Dočtete se také, že i jiné skupiny mohly oslavit Světový den modliteb osobně a že i tam byla kreativita velká, až mimořádná, respektovat hygienické požadavky a zažít čas společenství. Když začínají přípravy na oslavu příštího roku, kterou napsaly ženy z WDP Anglie, Walesu a Severního Irska, objevujeme slovo života dané Bohem, které si můžeme vytvořit jako vlastní: "Vím, jaké plány pro tebe mám". Nemohu ukončit těchto několik řádků, aniž bych vyjádřil svou vděčnost za práci každé zúčastněné ženy. Tím, že nabízíme to nejlepší ze sebe, ať jsme kdekoli, stáváme se svědky zmrtvýchvstalého Krista. To je požehnání!


- Laurence Gangloff, předseda WDPIC


Více podrobností můžete naléz zde.

Světový den modliteb 2018

Srdečně zveme k ekumenickému setkání, které se bude konat v pátek 2. března 2018 v 17 hodin v modlitebně fary Kostela sv. Václava na Zderaze (Resslova, Praha 2).

Program na téma "Všechno Boží stvoření je velmi dobré" připravily ženy ze Surinamu. Dozvíme se také informace o jejich zemi včetně promítání fotografií.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky